20 kwietnia 2024

Skład szczepionek

Isotrex

Szczepionki umożliwiają nabycie odporności, dzięki swojemu specyficznemu składowi. Każda zawiera określony patogen, który nie wywołuje choroby. Został on odpowiednio zmodyfikowany, przez co niemal utracił swoje właściwości zakaźne. Niekiedy w szczepionkach znajdują się martwe drobnoustroje bądź unieszkodliwione toksyny bakteryjne. Są to podstawowe składniki szczepionki, jednak poza nimi istotnymi elementami są również substancje konserwujące oraz adiuwanty.

Środki konserwujące stosowane są, żeby zapobiegać rozmnażaniu drobnoustrojów. Jednym z najczęściej stosowanych środków konserwujących jest tiomersal. Znajduje się on m.in. w szczepionce przeciw błonicy, krztuścowi oraz tężcowi. Tiomersal składa się w niemal połowie z rtęci, która występuje w formie etylortęci. W organizmie jest ona metabolizowana do rtęci oraz tiosalicylanu. Ze względu na spore kontrowersje dotyczące tego środka konserwującego, wielu pediatrów oraz producentów szczepionek, zaleca zmniejszenie jego ilości do minimum. W niektórych przypadkach tiomersal może bowiem, prowadzić do powstawania odczynów poszczepiennych, głównie reakcji alergicznych. Środki konserwujące nie są stosowane w szczepionkach, które zawierają żywe, ale osłabione drobnoustroje.

Adiuwanty zapewniają szybszą odpowiedź immunologiczną. Z tego powodu są często stosowane w produkcji szczepionek. Najczęściej adiuwantami są różne związki glinu. Są nieszkodliwe dla organizmu, gdyż bardzo rzadko mogą powodować niepożądane odczyny, takie jak obrzęki czy guzki.