search slide
search slide
pages bottom

Bezpieczeństwo szczepionek

Bezpieczeństwo szczepionek

Szczepionki zaliczane są do jednych z najskuteczniejszych sposobów przeciwdziałania wielu chorobom. Masowe szczepienia praktycznie wyeliminowały wiele, groźnych chorób. Obecnie obserwuje się coraz mniejsze zachorowania na odrę czy polio. Dawniej choroby te cechowały się wysoką śmiertelnością.

Jak dotychczas nie ustalono formuły szczepionki, które byłaby w pełni bezpieczna. Największe zastrzeżenia odnośnie szczepionek dotyczą niepożądanych odczynów poszczepiennych. Zazwyczaj nie są one groźne dla życia człowieka i mają charakter miejscowy. Sporadycznie mogą jednak spowodować poważne zagrożenia i konieczność hospitalizacji.

Szczepionka, która została wprowadzona do obrotu, jest nieustannie kontrolowana. Ponadto nieraz wieloletnie badania powodują, że znane są niemal wszystkie możliwe reakcje niepożądane. Testy bezpieczeństwa szczepionek umożliwiają oszacowanie ewentualnego ryzyka. Pomagają określić również potencjalne przeciwwskazania do szczepień. W ten sposób bada się także niepożądane odczyny poszczepienne.

Każda szczepionka poddawana jest zatem szczegółowym badaniom. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza przy tych szczepieniach, które są obowiązkowe oraz podawane sporej części populacji.

Comments are closed.